Partnerzy:
Familiada Rowerowa 2022

Relacja

14 maja KKS „Jura Moto Sport”, Gospodarstwo Agroturystyczne „Brandysówka” oraz Stowarzyszenie Homini et Terrae zorganizowały imprezę sportowo-rekreacyjną o charakterze rodzinnego rajdu rowerowego. O godzinie 11,00 jej uczestnicy w wieku od 2 do 68 lat wystartowali z terenu schroniska „Brandysówka” w Dolinie Będkowskiej aby pokonać liczącą 16 kilometrów trasę rajdu. Prowadziła ona drogami asfaltowymi i duktami leśnymi przez Dolinę Będkowską do Łaz i z powrotem do schroniska. Nie obowiązywały na niej limity czasowe jak i limity wiekowe uczestników.

Do udziału zaproszono całe rodziny. Wszyscy zawodnicy otrzymali numery startowe, mapki, dyplomy okolicznościowe oraz napoje. Na mecie częstowani byli ciepłym posiłkiem. Najmłodsi brali udział w konkursach, grach i quizach o tematyce dotyczącej zanieczyszczenia środowiska, antysmogowej oraz oszczędzania wody. Konkursy prowadził ekspert Jurajskiej Izby Gospodarczej Artur Półtorak.

Podczas imprezy druhowie z OSP Niegoszowice prowadzili szkolenie z udzielania pomocy przedmedycznej dla dzieci, a także demonstrowali techniki pożarnicze. Można się było także zapoznać z posiadanym przez druhów światowej klasy sprzętem dronowym wykorzystywanym do akcji poszukiwawczych. Za jego pomocą prowadzono także transmisję online z całego wydarzenia.

Najmłodszymi uczestnikami familiady byli: Leon Banaś-Klimek z Krakowa (2020 r.), Tymon Pikulski z Racławic (2020 r.) i Jadwiga Marzec z Łaz (2020 r.). Najstarszymi Józef Misiarz z Wielkiej Wsi, Marian Głowacki z Zabierzowa i Wiktor Klimek z Jerzmanowic. Zarówno najmłodsi jak i najstarsi otrzymali piękne puchary i nagrody z dedykacjami od Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Łukasza Smółki, Wójta Gminy Wielka Wieś Krzysztofa Wołosa i Wójta Gminy Jerzmanowice-Przeginia Tomasza Gwizdały.

Najliczniej reprezentowaną rodziną była rodzina Państwa Gaudynów z Zabierzowa. Przedstawiciele rodziny otrzymali puchar im. Janusza Ochwata ufundowany przez jego żonę Marylę. Kolejno rodziny Państwa Gwizdałów z Jerzmanowic, Kozikowskich z Wielkiej Wsi i Dromundo z Przeginii otrzymały puchary od Wicemarszałka Województwa Małopolskiego, Wójta Gminy Wielka Wieś i Wójta Gminy Jerzmanowice- Przeginia, a także atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów. Puchary otrzymały także najliczniej reprezentowane szkoły, czyli ZSP Modlniczka, SP z Sąspowa i SP z Przeginii.

Nagrody wręczali: w imieniu wicemarszałka Województwa Małopolskiego Łukasza Smółki wiceprezes Krakowskiego Banku Spółdzielczego Wojciech Górecki, w imieniu Wójta Gminy Wielka Wieś Krzysztofa Wołosa prezes Fundacji Przyjaciele Konia Petrusa red. Magda Hejda i Wójt Gminy Jerzmanowice-Przeginia Tomasz Gwizdała.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania sponsorom, firmom: MPEC Kraków, Wodociągi Miasta Krakowa S.A., Sobiesław Zasada Ltd, Krakowski Bank Spółdzielczy, Kraków Airport, Warta TUiR, Apostolscy Meble, AGAMES, Grupa Cichy-Zasada, Alsal, AMP, Bamet, CB Panel System, CB Aluminium System, Cader Beata Piekarnia, Compudraft, Derejski Tomasz, Duecik, Duda Grażyna, Datacomp, Elwar, Good Care, Familia, Geo Consulting, Grass, Ilinois, Kruk, Kwiatek, Kseromark, Konkret, Krzanowscy, Luskar, Mosur, Margerita Hotel, Ochwat Maria, PUK Zabierzów Sp. z o.o., Pitala Janusz, Restauracja Kochanów, Szumiec Ula, SOS Ochrona, SKOT, Stochalscy, TransMed Pogotowie Ratunkowe, Wolski, Worytkiewicz Wojciech.

Impreza odbyła się przy wsparciu finansowym Ministerstwa Sportu i Turystyki, Województwa Małopolskiego, Powiatu Krakowskiego, Gminy Wielka Wieś i Gminy Jerzmanowice-Przeginia.

Dziękujemy Państwu Brandysom za udostępnienie bazy i pomoc organizacyjną. Serdeczne podziękowania składamy wolontariuszom.

Do zobaczenia na kolejnych jurajskich imprezach. Zapraszamy 5 czerwca na II EKO Bieg z Gwizdkiem po Zdrowie do Jerzmanowic.

Fotorelacja


Działalność Stowarzyszenia w 2017 r.

Spotkanie z tradycją

Zbiór przepisów regionalnych na staropolskie potrawy Małopolski.

IV Międzygminna Bitwa Kulturalna Kół Gospodyń Wiejskich


Stowarzyszenie Homini et Terrae z Zabierzowa i Gminny Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Wielka Wieś zorganizowali w dniu 14 października na terenie GOKiS w Białym Kościele imprezę pod nazwą ”IV Międzygminna Bitwa Kulturalna Kół Gospodyń Wiejskich”. Bitwa miała charakter fiesty rodzinno-smakowej do udziału w której zaproszono Koła Gospodyń Wiejskich i Kluby Seniora z terenu Małopolski. Uczestnicy prezentowali na swoich stoiskach w formie konkursowej potrawy i dania z polskich darów jesieni ( kapusty, ziemniaków, cebuli i dyni), a zaproszeni goście wzięli udział w „fieście smaków tradycyjnych”, o charakterze rodzinnym, tematycznie związanej ze zdrową żywnością i tradycyjnymi małopolskimi smakami. Podczas imprezy odbyły się warsztaty w ramach akcji „ Nasze dzieci nie jedzą śmieci” podczas których dzieci ze Szkoły Podstawowej w Białym Kościele pod opieka Pani Joanny Zięby uczyły się prostych zasad żywieniowych i wykonywania kanapek śniadaniowych z rodzimych i pełnowartościowych produktów.

Jury w składzie Wójt Gminy Wielka Wieś - Tadeusz Wójtowicz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego – Wojciech Kozak, Iwona Kopeć prawa ręka mistrza cukierniczego Zbigniewa Stochalskiego, członek zarządu JIG – Bartłomiej Szczoczarz, redaktor naczelny „Znad Rudawy” – Witold Ślusarski i Gabriela Kucharska – dziennikarka i blogerka, przyznało trzy nagrody główne i 7 wyróżnień. Oceniano potrawę tradycyjną, wypiek cukierniczy, wystrój stoiska i występ artystyczny. Pierwsze miejsce zajął Lisiecki Klub Seniora, drugie „Szycowianie” a trzecie Klub Seniora z Rudawy. Wyróżnienia przyznano KGW Bębło, Klub Seniora Brzoskwinia, Klubowi Seniora w Bolechowicach, Klubowi Seniora w Zabierzowie, „Białokościelankom”, Stowarzyszeniu Kryspinów i Grupie Rękodzielniczej Koronczarki z Rudawy. Klub Seniora „Złota Jesień” z Zabierzowa odebrał z rąk Marszałka Wojciecha Kozaka specjalny puchar „ za kreatywność w działalności prosenioralnej”. Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe puchary i nagrody rzeczowe.

Jury uzasadniając swój werdykt podkreśliło szczególną dbałość biorących udział w imprezie wystawców, o wystrój stoisk prezentacyjnych. W niektórych przypadkach były to prawdziwe dzieła sztuki artystycznej i kulinarnej.

Impreza objęta była patronatem Wice Marszałka Województwa Małopolskiego Wojciecha Kozaka i Wójta Gminy Wielka Wieś Tadeusza Wójtowicza. Koordynatorem imprezy był Jerzy Gołębiowski, prezes stowarzyszenia Homini et Terrae. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Gminy Wielka Wieś i Województwa Małopolskiego w ramach projektu „Małopolska Nasz region – Nasza szansa”. Organizatorzy dziękują kierownictwu i pracownikom GOKIS za udostępnienie pomieszczeń i współpracę organizacyjną. Dziękujemy także Janinie Kwiatkowskiej za wykonanie stroju jurora. Do zobaczenia na kolejnej bitwie.
V Małopolskie Święto Pstrąga


Małopolskie Święto Pstrąga to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez Małopolski. Wzorem lat ubiegłych, 16 września Gospodarstwo Rybackie w Dolinie Będkowskiej przygotowało fiestę rodzinną z pstrągiem. Organizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie Homini et Terrae, Gospodarstwo Rybackie Dolina Będkowska, Jurajska Izba Gospodarcza oraz Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów.
Święto Pstrąga przyciągnęło do doliny wiele osób, które już od godziny 12,00 degustowały przysmaki kuchni regionalnej, brały udział w konkursach i pokazach. Podczas imprezy ogłoszono wyniki konkursu plastycznego pt. „Portret pstrąga – dla mnie bomba”, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Homini et Terrae. Spośród 253 nadesłanych prac przyznano nagrody w trzech kategoriach. Nagrodzeni to: Leonard Piszczek i Kamil Kostyszyn z SP w Rząsce, Hubert Seweryn z SP w Bęble, Grzegorz Wójcik i Martyna Cichecka z SP w Rudawie, Wiktoria Miśkiewicz i Julia Zwolińska z SP w Kobylanach, |Julia Łuszczek i Martyna Knap z SP w Bolechowicach, Nikola Waśniowska i Natalia Kondoszek z SP w Nielepicach i Aleksander Drewniak z SP w Brzeziu. Nagrodę specjalną otrzymał Kubuś Radoń z SP w Rząsce.

Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów zapewniło atrakcje najmłodszym uczestnikom zabawy. Przygotowane na tę okazję warsztaty plastyczne pt. „Ryba w kolorach” cieszyły się dużą popularnością odwiedzających. Ochotnicza Straż Pożarna z Kobylan prezentowała sprzęt gaśniczy. Na scenie prezentowały swoje programy artystyczne Kluby Seniora i Koła Gospodyń Wiejskich. Na zaproszenie organizatorów odpowiedziały Koła Gospodyń Wiejskich oraz organizacje z gmin Zabierzów, Liszki, Jerzmanowice-Przeginia i Wielka Wieś, które przygotowały stoiska z regionalnymi przysmakami. Na stołach znalazły się słodkie wypieki, pasztety, zapiekanki oraz pstrąg na wiele sposobów. Odbył się tradycyjny konkurs kulinarny na najlepszą potrawę z pstrąga. W rywalizacji wzięły udział Koła Gospodyń Wiejskich z Białego Kościoła i Rudawy a także Kluby Seniora z Liszek, Bolechowic, Rząski, Rudawy, Brzoskwini, Ujazdu i Zabierzowa oraz Grupa Rękodzielnicza Koronczarki z Rudawy i Stowarzyszenie Kryspinów.
Oceny dokonało Jury w osobach: Wojciech Kozak wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Tadeusz Wójtowicz wójt gminy Wielka Wieś, Bartłomiej Stawarz wice wójt Gminy Zabierzów, Bartłomiej Szczoczarz właściciel gospodarstwa rybackiego, Anna Brzeszczak właścicielka restauracji „Kochanów”, Alicja Wójcik radna powiatowa, Janina Wilkosz dyrektor GZEAS z Zabierzowa, Aleksandra Małek dyrektor SCKiPGZ w Zabierzowie, Gabriela Kucharska dziennikarka i blogerka i Artur Półtorak pełnomocnik JIG ds. Smaku Małopolski. Koordynatorem imprezy był Jerzy Gołębiowski prezes stowarzyszenia Homini et Terrae.

Laureatkami głównej nagrody zostały panie z KGW w Rudawie. Drugie miejsce przyznano Klubowi Seniora z Zabierzowa a trzecia nagroda przypadła Klubowi Seniora z Brzoskwini. Komisja oceniająca postanowiła przyznać wyróżnienia, które otrzymali: Lisiecki Klub Seniora, Klub Seniora z Ujazdu, Klub Seniora z Rząski, Klub Seniora z Bolechowic, KGW Biały Kościół i Stowarzyszenie Kryspinów . Pozostałe gospodynie otrzymały pamiątkowe dyplomy, puchary, statuetki oraz upominki. W konkursie na wystrój stoiska nagrody otrzymali KGW Biały Kościół, Lisiecki Klub Seniora i Koronczarki z Rudawy.

Nagrody w konkursie ufundowali Marszałek Województwa Małopolskiego, Wójt Gminy Zabierzów, Wójt Gminy Wielka Wieś oraz firma KRUK. Impreza odbyła się przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Gminy Wielka Wieś i Gminy Zabierzów.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz gościom za udział w imprezie. Szczególne podziękowania składamy Bartłomiejowi Szczoczarzowi właścicielowi Gospodarstwa Rybackiego oraz strażakom z OSP Kobylany.
Działalność Stowarzyszenia w 2016 r.

Smog nasz codzienny – zabija powoliStowarzyszenie Homini et terrae (łac. Człowiekowi i Ziemi”) z siedzibą w Zabierzowie, jako siostrzana jednostka Jurajskiej Izby Gospodarczej, od dwóch lat porusza temat smogu.

Aktualnie Stowarzyszenie rozpoczęło kampanię społeczną “Smog nasz codzienny – zabija powoli”. Jako stowarzyszenie mające w swoim statucie podnoszenie świadomości ekologicznej ludności od dwóch lat prowadzi na naszym terenie akcję na rzecz uświadamiania dzieci o zagrożeniach płynących ze spalania śmieci w paleniskach domowych. W ramach tej akcji rozpoczęto działania zapoznające mieszkańców gmin podkrakowskich ze skalą problemu, uruchomiono akcję plakatową, poprzez konkursy organizowane w szkołach, wspólnie z referatami ochrony środowiska zainteresowanych gmin, będzie zwiększać wśród dzieci wiedzę na temat smogu i zagrożeń płynących z zanieczyszczenia powietrza. Podczas imprez kulturalnych i sportowych organizowanych przez partnerów akcji będzie prowadzić działania uświadamiające na rzecz zmniejszania niskiej emisji.

Najważniejsze jest jednak prowadzenie działań skierowanych na zmianę mentalności mieszkańców podkrakowskich wiosek, co do sposobu postrzegania smogu i zagrożeń z nim związanych. Stowarzyszenie chce aby działania te były wsparciem dla prowadzonej obecnie przez Województwo Małopolskie kampanii na rzecz smogu.

Koordynatorem kampanii jest Prezes stowarzyszenia - Pan Jerzy Gołębiowski.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Patronat Honorowy: Wojciech Kozak – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.Zapraszamy również do odwiedzenia strony: www.zabierzow-smog.plMiędzygminna Bitwa Kulturalna Kół Gospodyń Wiejskich

IV Małopolskie Święto Pstrąga

Małopolskie Święto Pstrąga to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez Małopolski. Wzorem lat ubiegłych, 17 września Gospodarstwo Rybackie w Dolinie Będkowskiej przygotowało fiestę rodzinną z pstrągiem. Organizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie Homini et Terrae, Gospodarstwo Rybackie Dolina Będkowska, Jurajska Izba Gospodarcza oraz Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów.
Święto Pstrąga przyciągnęło do doliny wiele osób, które już od godziny 13:00 degustowały przysmaki kuchni regionalnej, brały udział w konkursach i pokazach. Podczas imprezy ogłoszono wyniki konkursu plastycznego pt. „Portret pstrąga – dla mnie bomba”, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Homini et Terrae. Spośród 117 nadesłanych prac przyznano nagrody w trzech kategoriach. Nagrodzeni to: Franek Wrona i Helenka Ziąbka z ZSP w Zabierzowie, Zuzia Zakrzewska z SP w Rudawie, Wiktoria Turkot i Nadia Wydmańska z SP w Brzoskwini, Bartosz Tomasik i Piotr Rudzki z SP w Nielepicach i Gabi Stawiarska i Karolina Terebieniec z SP w Rząsce.
Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów zapewniło atrakcje najmłodszym uczestnikom zabawy. Przygotowane na tę okazję warsztaty plastyczne pt. „Ryba w kolorach” cieszyły się dużą popularnością odwiedzających. Ochotnicza Straż Pożarna z Kobylan prezentowała sprzęt gaśniczy. Na scenie prezentował swój program artystyczny Klub Seniora z Rudawy.
Na zaproszenie organizatorów odpowiedziały Koła Gospodyń Wiejskich oraz organizacje z gmin Zabierzów, Liszki, Jerzmanowice-Przeginia i Wielka Wieś, które przygotowały stoiska z regionalnymi przysmakami. Na stołach znalazły się słodkie wypieki, pasztety, zapiekanki oraz pstrąg na wiele sposobów. Odbył się tradycyjny konkurs kulinarny na najlepszą potrawę z pstrąga. W rywalizacji wzięły udział Koła Gospodyń Wiejskich z Balic, Brzezinki, Giebułtowa, Jerzmanowic, Nielepic, Rudawy i Szczyglic a także Kluby Seniora z Bolechowic, Kobylan, Rudawy, Ujazdu, Zelkowa i Zabierzowa oraz Grupa Rękodzielnicza Koronczarki z Rudawy.
Oceny dokonało Jury w osobach: Wojciech Kozak wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Grzegorz Lipiec członek zarządu Województwa Małopolskiego, Barbara Dziwisz przewodnicząca komisji kultury sejmiku Województwa Małopolskiego, Tadeusz Wójtowicz wójt gminy Wielka Wieś, Bartłomiej Stawarz wice wójt Gminy Zabierzów, Bartłomiej Szczoczarz gospodarz obiektu, Aleksandra Małek dyrektor SCKiPGZ, Małgorzata Staszczak-Ciałowicz autorka książek o zwyczajach kulinarnych Krakowa, Anna Brzeszczak właścicielka restauracji „Kochanów” oraz Lloyd Halverson burmistrz miasta Camas w USA. Koordynatorem imprezy był Jerzy Gołębiowski prezes stowarzyszenia Homini et Terrae.
Laureatkami głównej nagrody zostały panie z KGW w Rudawie. Drugie miejsce przyznano Klubowi Seniora z Kobylan a trzecia nagroda przypadła Stowarzyszeniu Kryspinów. Komisja oceniająca postanowiła przyznać wyróżnienia, które otrzymali: Klub Seniora „Złota Jesień” z Zabierzowa, Klub Seniora z Bolechowic, KGW Brzezinka, KGW Balice, KGW Giebułtów i Koronczarki z Rudawy. Pozostałe gospodynie otrzymały pamiątkowe dyplomy, puchary, statuetki oraz upominki. W konkursie na wystrój stoiska nagrody otrzymali KGW Rudawa, Klub Seniora „Złota Jesień” z Zabierzowa i KGW Giebułtów.
Nagrody w konkursie ufundowali Marszałek Województwa Małopolskiego, Wójt Gminy Zabierzów, Wójt Gminy Wielka Wieś oraz firma KRUK. Impreza odbyła się przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Gminy Wielka Wieś i Gminy Zabierzów.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz gościom za udział w imprezie. Szczególne podziękowania składamy Bartłomiejowi Szczoczarzowi właścicielowi Gospodarstwa Rybackiego, strażakom z OSP Kobylany i Stanisławowi Kwiatkowskiemu właścicielowi firmy TRANS MED. Pogotowie Ratunkowe.

VI Ekologiczny Rajd Turystyczny - Dolina Bolechowicka 2016

9 lipca odbyła się kolejna impreza sportowa zorganizowana przez Stowarzyszenie Homini et Terrae i Jurajską Izbę Gospodarczą. Przy pięknej, słonecznej pogodzie ponad stu uczestników VI Ekologicznego Rajdu Turystycznego podzielonych na zespoły rodzinne przemierzało Dolinę Bolechowicką, przy okazji czyszcząc ją ze śmieci pozostawionych przez turystów. Wszyscy otrzymali numery startowe, zestawy upominkowe, napoje orzeźwiające oraz rękawice i worki na śmieci. Po dwugodzinnym zbieraniu worki przekazano w wyznaczone miejsce doliny a zawodnicy po zameldowaniu się na mecie i odebraniu dyplomów, zostali ugoszczeni super smaczną grochówką przyrządzoną przez Anię Łudzik z Kobylan. Impreza zorganizowana została przy wsparciu finansowym Gminy Zabierzów. Wsparcia logistycznego udzielił sołtys Bolechowic Henryk Krawczyk.


XXXVIII Konferencja Jurajskiej Izby Gospodarczej – II Małopolskie Forum Srebrnej Gospodarki

4 marca br. odbyła się w hotelu Best Western Premier (członek JIG), w Krakowie przy ulicy Opolskiej 14a, trzydziesta ósma konferencja JIG – II Małopolskie Forum Srebrnej Gospodarki.
Partnerami Forum byli: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Małopolskie Porozumienie Organizacji Gospodarczych, Wojewódzki Urząd Pracy, Urząd Pracy Powiatu Krakowskiego, Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, Stowarzyszenie MANKO, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, Stowarzyszenie MANKO, Stowarzyszenie Homini et Terrae, Stowarzyszenie Aktywności Międzypokoleniowej VITA i Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów. Partnerem przedsięwzięcia było Województwo Małopolskie.
Konferencję otworzył Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak, który w swoim wystąpieniu życzył, uczestnikom Forum owocnych obrad i podkreślił znaczenie polityki senioralnej w problematyce srebrnej gospodarki. Z kolei referat dyrektora Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości Rafała Soleckiego przybliżył uczestnikom temat usług opiekuńczych i interwencji kryzysowej a wystąpienie przedstawiciela Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Małgorzaty Szlązak, zagadnienie jakości opieki nad osobami niesamodzielnymi. Przedstawicielka Wojewódzkiego Urzędu Pracy zapoznała nas z bilansem kariery jako pierwszym krokiem do otrzymania bonów szkoleniowych a kierownik Barbara Kamysz z Urzędu Pracy Powiatu Krakowskiego naświetliła problem aktywizacji osób dojrzałych. Pierwszą część Forum zakończyło wystąpienie przedstawiciela Departamentu Polityki Regionalnej UMWM na temat wdrażania polityki senioralnej w Małopolsce. Podczas przerwy odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze Jurajskiej Izby Gospodarczej, które udzieliło jednogłośnie absolutorium zarządowi a także zatwierdziło bilans i wynik finansowy izby za rok 2015. Po zakończeniu obrad gościliśmy kilkuosobową delegację przedsiębiorców z Ukrainy, przybyłą na zaproszenie szefa sekcji ukraińskiej naszej izby, właściciela firmy Manufaktura Cukiernicza, Pana Igora Budiejewa. Przedsiębiorcy ci, chcący nawiązać kontakty handlowe z członkami naszej izby, przedstawili się w krótkiej prezentacji. Dalsze kontakty mają być kontynuowane w rozmowach dwustronnych z ewentualnymi chętnymi do współpracy członkami naszej izby.
Po przerwie kawowej prezes Stowarzyszenia MANKO, Łukasz Salwarowski omówił sprawę rozwoju ogólnopolskiej karty seniora w kontekście korzyści z niej płynących zarówno dla przedsiębiorców jak i seniorów. Kolejno przedstawiciel Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. Katarzyna Igielska przybliżyła zagadnienia aktualnej oferty środków finansowych na rozwój działalności gospodarczej a kierownik Robert Bażela z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska omówił zasady finansowania zadań w 2016 roku. Część programową Forum zakończył referat dyrektor SCKiPGZ w Zabierzowie Anny Domagały, omawiający dobre praktyki koordynatora ds. aktywizacji seniorów w Gminie Zabierzów.
Forum zakończył lunch i rozmowy w kuluarach, wzięli w nim udział przedsiębiorcy z terenu Małopolski działający w Izbach zrzeszonych w MPOG oraz seniorzy z terenu Krakowa, Miechowa i Gminy Zabierzów (grupa seniorów z koordynatorem Agnieszką Mleczko), zrzeszonych w Klubach Seniora, Radach Seniorów i UTW. Konferencji towarzyszyły prezentacje grupy rękodzielniczej „Koronczarki” z Rudawy i Manufaktury Cukierniczej z Krakowa. Organizatorzy składają podziękowania Partnerom za współorganizację II Małopolskiego Forum Srebrnej Gospodarki a także firmie SKOT za współpracę cateringową. Do zobaczenia na III Małopolskim Forum Srebrnej Gospodarki.Zapytanie ofertowe

Zapytanie ofertowe - szczegóły

Działalność Stowarzyszenia w 2015 r.

II Międzygminna Bitwa Kulturalna Kół Gospodyń WiejskichStowarzyszenie Homini et Terrae z Zabierzowa i Gminny Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Wielka Wieś zorganizowali w dniu 17 października na terenie GOKiS w Białym Kościele imprezę pod nazwą ”II Międzygminna Bitwa Kulturalna Kół Gospodyń Wiejskich”. Bitwa miała charakter fiesty rodzinno-smakowej do udziału w której zaproszono Koła Gospodyń Wiejskich i Kluby Seniora z terenu Małopolski. Uczestnicy prezentowali na swoich stoiskach w formie konkursowej potrawy i dania z polskich darów jesieni ( kapusty, ziemniaków, cebuli i dyni), a zaproszeni goście wzięli udział w „fieście smaków tradycyjnych”, o charakterze rodzinnym, tematycznie związanej ze zdrową żywnością i tradycyjnymi małopolskimi smakami. Podczas imprezy odbyły się warsztaty dla dzieci ze szkół podstawowych, połączone z wykonywaniem przez nie kanapek śniadaniowych z rodzimych i pełnowartościowych produktów w ramach akcji „ Nasze dzieci nie jedzą śmieci”. Uczestnicy warsztatów otrzymali doskonałe, naturalne soki tłoczone ze "Słonecznej Tłoczni".Jury w składzie Wójt Gminy Wielka Wieś - Tadeusz Wójtowicz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego – Wojciech Kozak, przewodnicząca Komisji Edukacji UMWM – Barbara Dziwisz, dyr. GOKiS – Magdalena Szymańska, artystka Opery Krakowskiej – Krystyna Kutnik, przewodniczący rady gminy Wielka Wieś Zbigniew Mazela i mistrz cukierniczy Zbigniew Stochalski przyznało trzy nagrody główne i 4 wyróżnienia. Oceniano potrawę tradycyjną, wypiek cukierniczy, wystrój stoiska i występ artystyczny. Pierwsze miejsce zajęły Białokościelanki, drugie ukraińska grupa kulinarna KALINA a trzecie Klub Seniora Złota Jesień” z Zabierzowa. Wyróżnienia przyznano KGW Bębło, KGW Szczyglice, Klubowi Seniora w Rudawie, KGW Brzezinka i grupie „Modlniczanki”. W imprezie wzięły udział oprócz wymienionych, Stowarzyszenie KGW Gminy Kocmyrzów-Luborzyca „Kolibaby”, grupa folklorystyczna koronczarek z Rudawy i Gospodarstwo Pasieczne „Pszczeli Zakątek” z Modlnicy. Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe puchary i nagrody rzeczowe. Imprezie towarzyszyły prowadzone przez Martę Dudę z GOKiS-u zajęcia plastyczne dla dzieci dekorujących malunkami torby promocyjne Gminy Wielka Wieś. Podczas imprezy wydawano ogólnopolskie karty seniora, kolportowano miesięcznik Głos Seniora, a na specjalnym stoisku promocyjnym Gminy Wielka dystrybuowano przyprawy do potraw konfekcjonowane w specjalnych okolicznościowych opakowaniach. Jury uzasadniając swój werdykt podkreśliło szczególną dbałość biorących udział w imprezie wystawców, o wystrój stoisk prezentacyjnych. W niektórych przypadkach były to prawdziwe dzieła sztuki artystycznej i kulinarnej.Impreza objęta była patronatem Wójta Gminy Zabierzów Elżbiety Burtan i Wójta Gminy Wielka Wieś Tadeusza Wójtowicza. Koordynatorem imprezy był Józef |Kruk. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Gminy Wielka Wieś i Województwa Małopolskiego w ramach projektu „Małopolska Nasz region – Nasza szansa”. Organizatorzy dziękują za zabezpieczenie imprezy ratownikom medycznych z OSP Biały Kościół a kierownictwu GOKIS za udostępnienie pomieszczeń i współpracę organizacyjną. Dziękujemy także Józefowi Krukowi za wsparcie i działania organizacyjne oraz właścicielom firmy ADOZ z Giebułtowa za przekazane dla uczestników imprezy wyroby wędliniarskie. Do zobaczenia na III Międzygminnej Bitwie, być może już na wiosnę.XXXVII Konferencja Jurajskiej Izby Gospodarczej – I Małopolskie Forum Srebrnej Gospodarki6 października br. odbyła się w hotelu Best Western Premier (członek JIG), w Krakowie przy ulicy Opolskiej 14a, trzydziesta siódma konferencja JIG – I Małopolskie Forum Srebrnej Gospodarki. Partnerami Forum byli: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Małopolskie Porozumienie Organizacji Gospodarczych, Wojewódzki Urząd Pracy, Urząd Pracy Powiatu Krakowskiego, Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, Stowarzyszenie MANKO i Bank PEKAO S.A. Impreza została objęta patronatem Ministra Pracy i Polityki Społecznej Władysława Kosiniaka – Kamysza i Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Wojciecha Kozaka.Konferencję otworzyli prezes MPOG Andrzej Tutajewski, dyrektor JIG Andrzej Bukowczan i koordynator polityki senioralnej JIG Artur Półtorak. Wicemarszałek Wojciech Kozak w swoim wystąpieniu życzył, uczestnikom Forum owocnych obrad i podkreślił znaczenie polityki senioralnej w problematyce srebrnej gospodarki. Referat dyrektora WUP Jacka Pająka przybliżył uczestnikom nowe instrumenty rynku pracy a wystąpienie kierownika Zespołu Obsługi Rynku Pracy WUP Anny Pasternak zapoznało nas z tematem krajowego funduszu szkoleniowego jako wzmocnienia potencjału kadrowego oraz kwalifikacji pracodawców i pracowników. Kolejno kierownik Działu Ekonomii Społecznej ROPS Michał Góra przybliżył zagadnienia przedsiębiorstw ekonomii społecznej w kontekście polityki prosenioralnej. Dyrektor MCP Rafał Solecki w swoim referacie na temat środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla przedsiębiorców naświetlił korzyści wynikające z prowadzących aktywne działania w zakresie srebrnej gospodarki. Magdalena Jędrzejek, szefowa PR Stowarzyszenia MANKO i Andrzej Skrzyński, członek Rady Polityki Senioralnej przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej omówili temat ogólnopolskiej karty seniora w kontekście korzyści z niej płynących zarówno dla przedsiębiorców jak i seniorów. Pierwszą część Forum zakończyła dyskusja na temat pracodawców stosujących dobre praktyki w zakresie srebrnej gospodarki.Po przerwie kawowej przedstawiciele organizacji senioralnych zabierali głos prezentując swoje zdanie w kwestii przedstawionych na Forum zagadnień. Głos zabrała między innymi najstarsza uczestniczka Forum, 83-letnia Maria Borkowska reprezentująca Klub Seniora z Miechowa. Temat zatrudniania seniorów omawiała także szefowa Klubu Seniora z Bolechowic Helena Moląg, a prof. Jan Dobrowolski – twórca i kierownik Uniwersytetu Otwartego dla Wszystkich AGH, zapraszał seniorów na zajęcia w nowym semestrze. Antoni Wiatr, przewodniczący Rady Krakowskich Seniorów omawiał dylematy pracodawcy zatrudniającego osoby w wieku przedemerytalnym. Kolejno dyrektor UPPK Dorota Niemiec odniosła się do problemów zatrudnienia seniorów, poruszanych przez uczestników Forum. Józef Gil, kierownik programu +50 UPPK i Aneta Szczepańska, kierownik rozwoju zawodowego UPPK prezentowali szczegółowe programy zatrudniania osób w wieku +50. Konferencję zakończył referat kierownika Zespołu Sprzedaży i Obsługi Klienta Biznesowego Banku PEKAO S.A. Anny Czekaj-Szopy na temat nowych produktów Banku dla mikro i małych firm.Forum zakończył lunch i rozmowy w kuluarach, wzięli w nim udział przedsiębiorcy z terenu Małopolski działający w Izbach zrzeszonych w MPOG oraz seniorzy z terenu Krakowa, Miechowa i Gminy Zabierzów (grupą seniorów z terenu Gminy Zabierzów profesjonalnie opiekowała się Pani Agnieszka Mleczko), zrzeszeni w Klubach Seniora, Radach Seniorów, UTW i Ogólnopolskim Porozumieniu o Współpracy Rad Seniorów. Organizatorzy składają podziękowania Partnerom za współorganizację I Małopolskiego Forum Srebrnej Gospodarki a także firmom RAFAPOL i SKOT za współpracę cateringową. Do zobaczenia na II Małopolskim Forum Srebrnej Gospodarki. Termin podamy wkrótce.Trzecie Małopolskie Święto Pstrąga


Małopolskie Święto Pstrąga to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez Małopolski. 12 września Gospodarstwo Rybackie w Dolinie Będkowskiej przygotowało fiestę rodzinną z pstrągiem. Organizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie Homini et Terrae, Gospodarstwo Rybackie Dolina Będkowska, Jurajska Izba Gospodarcza oraz Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów.Święto Pstrąga przyciągnęło do doliny wiele osób, które już od godziny 13:00 degustowały przysmaki kuchni regionalnej, brały udział w konkursach i pokazach. Podczas imprezy ogłoszono wyniki konkursu plastycznego pt. „Portret pstrąga – dla mnie bomba”, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Homini et Terrae. Spośród 115 nadesłanych prac przyznano nagrody w trzech kategoriach. W kategorii klas 0 -1 nagrodzono: Szymona Mazura (I miejsce, kl. I SP Brzoskwinia), Dorotę Karłowską (II miejsce, kl. I SP Wielka Wieś), Pawła Rudzkiego (III miejsce, kl. I SP Nielepice). W kategorii klas 2 – 3 Amelię Gąsiorowską i Weronikę Tokarz (I miejsce, kl. III SP Brzoskwinia), Alicję Machlowską (II miejsce, kl. II SP Zabierzów), Magdalenę Dam (III miejsce, kl. II SP Nielepice). W kategorii klas IV - VI Zuzannę Kliś (I miejsce, kl. V SP Nielepice), Emilię Kołacz (II miejsce, kl. IV SP Zabierzów). Jury postanowiło wyróżnić Gabrielę Mądry z klasy I SP Nielepice.Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów zapewniło atrakcje najmłodszym uczestnikom zabawy. Przygotowane na tę okazję warsztaty plastyczne pt. „Ryba w kolorach” cieszyły się dużą popularnością odwiedzających. Ochotnicza Straż Pożarna z Kobylan prezentowała sprzęt gaśniczy. Na scenie prezentował swój program artystyczny zespół „Bęblanie” oraz przedstawiciele Klubów Seniora i KGW.Na zaproszenie organizatorów odpowiedziały Koła Gospodyń Wiejskich oraz organizacje z gmin Zabierzów, Liszki, Jerzmanowice-Przeginia i Wielka Wieś, które przygotowały stoiska z regionalnymi przysmakami. Na stołach znalazły się słodkie wypieki, pasztety, zapiekanki oraz pstrąg na wiele sposobów. Odbył się także konkurs kulinarny na najlepszą potrawę z pstrąga. W rywalizacji wzięły udział Koła Gospodyń Wiejskich z Balic, Brzezinki, Białego Kościoła, Giebułtowa, Nielepic, Niegoszowic, Rudawy, Szczyglic i Zelkowa a także Kluby Seniora z Bolechowic, Kobylan, Rudawy, Ujazdu i Zabierzowa, Kobieca Drużyna OSP Kobylany oraz zespół „Bęblanie”. Oceny dokonało Jury w osobach: Wojciech Kozak wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Jacek Krupa członek zarządu Województwa Małopolskiego, Elżbieta Burtan wójt Gminy Zabierzów, Stanisław Kasprzyk sekretarz Gminy Wielka Wieś, Jacek Szklarek prezes firmy Slow Food, Bartłomiej Szczoczarz gospodarz obiektu, Anna Brzeszczak właścicielka restauracji „Kochanów” oraz Józef Kruk wiceprezes Jurajskiej Izby Gospodarczej, koordynator imprezy.Laureatkami głównej nagrody zostały panie z Klubu Seniora z Bolechowic. Drugie miejsce przyznano kobiecej drużynie OSP z Kobylan a trzecia nagroda przypadła Klubowi Seniora z Rudawy. Komisja oceniająca postanowiła przyznać wyróżnienia, które otrzymali: Klub Seniora „Złota Jesień” z Zabierzowa, Klub Seniora z Kobylan, KGW Szczyglice, KGW Balice, KGW Biały Kościół, KGW Giebułtów i KGW Rudawa. Pozostałe gospodynie otrzymały pamiątkowe dyplomy, statuetki oraz upominki. W czasie trwania imprezy na specjalnym stoisku prezentowała swoje prace grupa rękodzielnicza „Koronczarki” z Rudawy. Nagrody w konkursie ufundowali Marszałek Województwa Małopolskiego, Wójt Gminy Zabierzów, Wójt Gminy Wielka Wieś oraz Józef Kruk. Impreza odbyła się przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Gminy Wielka Wieś i Gminy Zabierzów. Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za udział w wydarzeniu oraz sponsorom za wsparcie przy organizacji III Małopolskiego Święta Pstrąga. Szczególne podziękowania składamy Bartłomiejowi Szczoczarzowi, właścicielowi Gospodarstwa Rybackiego.

V Ekologiczny Rajd Turystyczny - Dolina Bolechowicka 2015


18 lipca odbyła się kolejna impreza sportowa zorganizowana przez Stowarzyszenie Homini et Terrae i Jurajską Izbę Gospodarczą. Przy pięknej, słonecznej pogodzie ponad stu uczestników V Ekologicznego Rajdu Turystycznego podzielonych na zespoły rodzinne przemierzało Dolinę Bolechowicką, przy okazji czyszcząc ją ze śmieci pozostawionych przez turystów. Wszyscy otrzymali numery startowe, zestawy upominkowe napoje orzeźwiające oraz rękawice i worki na śmieci. Po dwugodzinnym zbieraniu worki przekazano w wyznaczone miejsce doliny a zawodnicy po zameldowaniu się na mecie i odebraniu dyplomów, zostali ugoszczeni super smaczną grochówką przyrządzoną przez Anię Łudzik z Kobylan. Dzieci wzięły udział w konkursach ze znajomości flory i fauny Doliny Bolechowickiej z pytaniami przygotowanymi przez referat ochrony środowiska UG Zabierzów. Impreza zorganizowana została przy wsparciu finansowym Gminy Zabierzów. Wsparcia logistycznego udzielił sołtys Bolechowic Henryk Krawczyk.Działalność Stowarzyszenia w 2014 r.

VIII Bieg o Puchar Wójta Po Dolinie Będkowskiej i VI Bieg Na Orientację o Puchar Marszałka Województwa Małopolskiego.

21 września w Dolinie Będkowskiej odbył się VIII Bieg Po Dolinie Będkowskiej. W biegu wzięła udział ponad 450 zawodników, dorosłych i dzieci. Dorośli rywalizowali na trasie długości 9600 metrów a dzieci, stosownie do wieku na krótszych dystansach od 100 do 1000 metrów. Organizatorami biegu byli KKS „Jura Moto Sport”, stowarzyszenie Homini et Terrae i Jurajska Izba Gospodarcza. Współorganizatorami, gminy Jerzmanowice-Przeginia, Zabierzów i Wielka Wieś. Partnerem przedsięwzięcia było Województwo Małopolskie.
W biegu głównym na wydłużonej w tym roku do prawie 10 km trasie, zwycięzcami zostali Agnieszka Cader z Zabierzowa z czasem 37:17 i Tomasz Kawik z Brennej z czasem 34:18. Najlepszym zawodnikiem z gminy Wielka Wieś został Daniel Chochół z Bębła z czasem 42:08, a z gminy Jerzmanowice-Przeginia Mariusz Dziedzic z Jerzmanowic z czasem 38:52. Najlepszym zawodnikiem z gminy Zabierzów została Agnieszka Cader. Zawodnicy ci zostali uhonorowani pucharami ufundowanymi przez wójtów. Zawodnicy w biegach „dorosłych” rywalizowali w kategorii generalnej, wiekowych oraz specjalnej kategorii małżeństw, gdzie kryterium był staż małżeński i suma czasów małżonków. Puchary ufundowane przez wicemarszałka Województwa Małopolskiego Wojciecha Kozaka dla najmłodszego zawodnika biegu otrzymała Joanna Tyc (1997) z Krakowa, a dla najstarszego Józef Dymek (1950) z Brzezinki. Oprócz nagród finansowych i rzeczowych nagrodą specjalną w ogłoszonym konkursie był netbook ufundowany przez Prezesa firmy Colorex Jacka Figla.
Najliczniej reprezentowaną szkołą była Szkoła Podstawowa w Zabierzowie, która otrzymała z rąk Wójta Elżbiety Burtan okazały puchar a od PHUP Wolski drukarkę. Podobne puchary dla najliczniejszych szkół z danej gminy otrzymały: Szkoła Podstawowa w Wielkiej Wsi z rąk Wójta Tadeusza Wójtowicza i Szkoła Podstawowa w Jerzmanowicach z rąk Wójta Adama Piaśnika. W sumie w konkurencjach dziecięcych wzięło udział ponad 280 młodych biegaczy. Wszyscy oni otrzymali medale i dyplomy. Zwycięzcy w tych kategoriach otrzymali puchary i pamiątkowe albumy. Uczestnicy biegu częstowani byli izotonikami 4Move i napojami Frugo przekazanymi przez firmę Food Care z Zabierzowa oraz chrupkami przekazanymi przez firmę Kraksmak z Bolechowic. Nagrody wręczali Wójt Gminy Zabierzów Elżbieta Burtan, Wójt Gminy Wielka Wieś Tadeusz Wójtowicz w imieniu swoim oraz w zastępstwie Wójta Gminy Jerzmanowice-Przeginia Adama Piaśnika, dyrektor SP w Zabierzowie Marta Dudek, Józef Kruk, prezes firmy Colorex Jacek Figiel i przedstawiciel PHUP Wolski, Jakub Wolski.
Po raz pierwszy w tym roku wręczono puchar Imienia Zofii Kwiecień. Puchar otrzymał z rąk członków rodziny biegacz, który na skutek pomyłki przebiegł trasę dłuższą niż regulaminowa. Dyrektorem biegu był Jerzy Gołębiowski a sędzią zawodów Józef Baran. Składamy serdeczne podziękowania sponsorom strategicznym, firmom: Colorex, PHUP Wolski, Kruk, Food Care Group, a także pozostałym sponsorom: Apostolscy Meble, Adoz Wytwórnia Wędlin, Antałek, A-Games, Autospecial VW, Alsal, Auto Fart, Antałek, Atalian Poland, Bamet, Black Tree, Bostar, Brandysówka, Cader Beata Piekarnia, Chochołowy Dwór, CB Panel System, CB Aluminium System, Compudraft, Duecik, Datacomp, Grass, Hero, Happy Hand, Jurajski Hotel, Kraksmak, K & Z, Kwiatek, Kseromark, Konstruktor, Luskar, Mosur, Margerita Hotel, Olimp, PUK Zabierzów, Restauracja Frykas, Restauracja Kochanów, Rent a camper, Transmed, Tobacco Trading International Poland Modlnica, Warta, Wilk. Zawodników profesjonalnie masowali masażyści na specjalnym stanowisku firmy Black Tree. Bieg zabezpieczali druhowie z OSP Łazy i OSP Brzoskwinia oraz firma Trans Med. Pogotowie Ratunkowe. Dziećmi opiekowało się przedszkole FANTAZJA z Bolechowic. Smakowitymi ciastami i zsiadłym mlekiem uczestników biegu częstowały członkinie KGW w Łazach pod wodzą Pani Urszuli Szwarc. Pomiar czasu przeprowadziła firma PULSAR SPORT. W organizacji imprezy pomagali wolontariusze z Gimnazjum w Białym Kościele i Artur Stefańczyk oraz silna grupa dowodzona przez Juliana Karcza. Składamy także podziękowania Państwu Wandzie i Andrzejowi Brandysom za pomoc organizacyjną. Wsparcia finansowego udzieliło Ministerstwo Sportu i Turystyki, Województwo Małopolskie, Gmina Jerzmanowice-Przeginia, Gmina Wielka Wieś i Gmina Zabierzów.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa MałopolskiegoDrugie Małopolskie Święto Pstrąga - Dolina Będkowska 2014.

Małopolskie Święto Pstrąga to wydarzenie, które po ubiegłorocznym sukcesie na stałe wpisało się w kalendarz imprez gminy Zabierzów. 13 września Gospodarstwo Rybackie w Dolinie Będkowskiej przygotowało fiestę rodzinną z pstrągiem. Organizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie Homini et Terrae, Gospodarstwo Rybackie Dolina Będkowska, Jurajska Izba Gospodarcza oraz Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów.
Święto Pstrąga przyciągnęło do doliny wiele osób, które już od godziny 13:00 degustowały przysmaki kuchni regionalnej, brały udział w konkursach i pokazach. Bogaty program sceniczny otworzył występ zespołu teatralno-satyrycznego „Żyj z humorem” Klubu Seniora „Złota jesień” z Zabierzowa. Kolejno na scenie pojawiły się panie z zespołu „Kobylanki” oraz „Białokościelanki”. Po występach regionalnych zaprezentowała się formacja taneczna Szkoły Tańca FRYGI DRYGI oraz wokalistki z SCKIPGZ z koncertem piosenek z bajek. Podczas imprezy ogłoszono wyniki konkursu plastycznego pt. „Portret pstrąga – dla mnie bomba”, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Homini et Terrae. Spośród 160 nadesłanych prac przyznano nagrody w dwóch kategoriach: prace indywidualne / kl. I-III, kl. IV-VI/, prace grupowe. W kategorii prac indywidualnych nagrodzono: Justynę Calik (I miejsce, kl. I SP Kobylany), Olę Szczepańską (II miejsce, kl. I SP Rudawa), Hannę Skoć (III miejsce, kl. I Niepubliczna SP Horyzont w Bolechowicach), Aleksandrę Pokrywkę (I miejsce, kl. IV SP Kobylany), Igę Zawadzką (II miejsce, kl. IV SP Rudawa), Antoninę Księżyc (III miejsce, kl. VI SP Rudawa), Patrycję Ogórek (III miejsce, kl. IV SP Modlnica). W kategorii prac grupowych nagrodę pierwszą przyznano Laurze Urbanik, Klaudii Nowak z SP w Zabierzowie, drugie miejsce zajęli Anna Mazur, Dominika Waga i Karolina Waga (SP Zabierzów), trzecie miejsce otrzymały Dagmara Łudzik i Dominika Puchała z SP Kobylany. Jury postanowiło wyróżnić Oliwię Chabowską z SP im. Piłsudskiego w Krakowie za pracę przestrzenną.
Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów zapewniło atrakcje najmłodszym uczestnikom zabawy. Przygotowane na tą okazję warsztaty plastyczne pt. „Ryba w kolorach” cieszyły się dużą popularnością odwiedzających. Najmłodsi mogli wziąć udział w konkursach i animacjach przygotowanych przez firmę VERY GOOD. Ochotnicza Straż Pożarna z Kobylan przeprowadziła widowiskowy pokaz ratownictwa drogowego oraz prezentowała sprzęt gaśniczy. Na zaproszenie organizatorów odpowiedziały Koła Gospodyń Wiejskich oraz organizacje z gmin Zabierzów, Liszki, Jerzmanowice-Przeginia i Wielka Wieś, które przygotowały stoiska z regionalnymi przysmakami. Na stołach znalazły się słodkie wypieki, pasztety, zapiekanki oraz pstrąg na wiele sposobów. Odbył się także konkurs kulinarny na najlepszą potrawę z pstrąga. W rywalizacji wzięły udział Koła Gospodyń Wiejskich z Niegoszowic, Zelkowa, Szczyglic, Kobylan, Nielepic, Balic, Brzezinki, Białego Kościoła, Będkowic, Giebułtowa, Jerzmanowic, Kluby Seniora z Zabierzowa i Bolechowic, Kobieca Drużyna OSP Kobylany oraz Stowarzyszenie Horyzont z Chrosnej. Oceny dokonało Jury w osobach: Wojciech Kozak Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Elżbieta Burtan Wójt Gminy Zabierzów, Tadeusz Wójtowicz Wójt Gminy Wielka Wieś, Magdalena Kasperska przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego, Bartłomiej Szczoczarz gospodarz obiektu, Anna Brzeszczak restauratorka oraz Józef Kruk. Laureatkami głównej nagrody zostały panie z Klubu Seniora z Bolechowic. Drugie miejsce przyznano gospodyniom z Brzezinki, a trzecia nagroda przypadła Kole Gospodyń Wiejskich z Giebułtowa. Komisja oceniająca postanowiła przyznać wyróżnienia, które otrzymali: Klub Seniora „Złota Jesień” z Zabierzowa, KGW Nielepice, Stowarzyszenie Horyzont, KGW Będkowice, Kobieca Drużyna OSP Kobylany i KGW Jerzmanowice. Pozostałe gospodynie otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki.
Nagrody w konkursie ufundowali Marszałek Województwa Małopolskiego, Wójt Gminy Zabierzów, Wójt Gminy Wielka Wieś oraz Józef Kruk. Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za udział w wydarzeniu oraz sponsorom za wsparcie przy organizacji II Małopolskiego Święta Pstrąga. Szczególne podziękowania składamy Bartłomiejowi Szczoczarzowi, właścicielowi Gospodarstwa Rybackiego.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa MałopolskiegoIV Ekologiczny Rajd Turystyczny - Dolina Bolechowicka 2014.

W dniu 5 lipca odbyła się kolejna impreza sportowa zorganizowana przez Stowarzyszenie Homini et Terrae i Jurajską Izbę Gospodarczą. Przy pięknej, słonecznej pogodzie kilkudziesięciu uczestników IV Ekologicznego Rajdu Turystycznego podzielonych na zespoły rodzinne przemierzało Dolinę Bolechowicką, przy okazji czyszcząc ją ze śmieci pozostawionych przez turystów. Wszyscy otrzymali numery startowe, zestawy upominkowe napoje orzeźwiające oraz rękawice i worki na śmieci. Po dwugodzinnym zbieraniu worki przekazano w wyznaczone miejsce doliny a zawodnicy po zameldowaniu się na mecie i odebraniu dyplomów, zostali ugoszczeni super smaczną grochówką przyrządzoną przez Anię Łudzik z Kobylan. Dzieci wzięły udział w konkursach ze znajomości flory i fauny Doliny Bolechowickiej z pytaniami przygotowanymi przez referat ochrony środowiska UG Zabierzów. Impreza zorganizowana została przy wsparciu finansowym Gminy Zabierzów. Wsparcia logistycznego udzielił sołtys Bolechowic Henryk Krawczyk.Działalność Stowarzyszenia w 2013 r.

V Mistrzostwa Małopolski Dziennikarzy w Adventure Racing – IV Międzynarodowe Zawody Wolfdog Adventure Racing – Dolina Będkowska 28 września 2013r.

28 września odbyły się na terenie Doliny Będkowskiej dwie imprezy sportowe realizowane równolegle. Jedna z nich to V Mistrzostwa Małopolski Dziennikarzy w Adventure Racing a druga to IV Międzynarodowe Zawody Wolfdog Adventure Racing. Na starcie stanęło około 50 załóg, które musiały zaliczyć punkty sprawnościowe (wspinaczka, zjazd na linie, tyrolka, strzelanie z broni pierwotnej, udzielanie pierwszej pomocy, próby sprawnościowe) poruszając się po trudnej dziesięciokilometrowej trasie zlokalizowanej w dolinie.

Organizatorami zawodów były KKS Jura Moto Sport, Jurajska Izba Gospodarcza, Hodowla Galicyjski Wilk i Stowarzyszenie Homini et Terrae. Zwycięzcami V Mistrzostw Małopolski Dziennikarzy zostali: I miejsce – Artur Stefańczyk "Jura", II miejsce – Józef Baran "Goniec Zabierzowski", III miejsce Gabriela Kucharska "Portal www.maratonypolskie.pl".

Zwycięzcami IV Wolfdog Adventure Racing zostali w kategorii "wilczaki": I miejsce - Andrzej Serwiński - pies Beryl, II miejsce - Piotr Warmus – pies Diablica, III miejsce- Łukasz Halfar pies Borys, w kategorii "reszta świata": I miejsce - Krzysztof Różalski - pies Gimili, II miejsce - Małgorzata Bojeczko- Kantor - pies Magi, III miejsce - Martyna Trocha - pies Banjo. Przypomnieć należy, że zawodnicy w tej konkurencji startowali w zespołach opiekun-pies i wspólnie (spięci uprzężą) pokonywali wszystkie próby włącznie ze wspinaczkowymi.

Sędzią głównym zawodów był Andrzej Kuder – właściciel Hodowli "Galicyjski Wilk", dyrektorem biegu Jerzy Gołębiowski. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania sponsorom, firmom; Alsal, Apostolski Meble, A Games, Kruk oraz Stowarzyszenie Zero Grawitacji. Zawody pod względem technicznym i medycznym zabezpieczały firmy Trans-Med Pogotowie Ratunkowe i Gabinet Weterynaryjny Aleksandry Ornackiej-Lipik z Bolechowic. Wsparcia finansowego udzieliła Gmina Wielka Wieś i Województwo Małopolskie. Partnerem przedsięwzięcia było Województwo Małopolskie. Koszulki promocyjne "Małopolska na start" przekazało Województwo Małopolskie.Partnerem Przedsięwzięcia było Województwo Małopolskie.
III Ekologiczny Rajd Turystyczny - Dolina Bolechowicka 2013

W dniu 13 lipca odbyła się kolejna impreza sportowa zorganizowana przez Jurajską Izbę Gospodarczą i Stowarzyszenie Homini et Terrae. Przy deszczowej pogodzie kilkudziesięciu uczestników III Ekologicznego Rajdu Turystycznego podzielonych na zespoły rodzinne przemierzało Dolinę Bolechowicką, przy okazji czyszcząc ją ze śmieci pozostawionych przez turystów. Wszyscy otrzymali numery startowe i zestawy upominkowe oraz rękawice i worki na śmieci. Po kilkugodzinnym zbieraniu worki przekazano pracownikom firmy Van Gansewinkel a zawodnicy po zameldowaniu się na mecie i odebraniu dyplomów, zostali ugoszczeni smakowitymi lodami serwowanymi przez sołtysa Bolechowic Henryka Krawczyka. Wszyscy uczestnicy otrzymali także piękne albumy ufundowane przez Sobiesława Zasadę. Impreza ta zorganizowana została wspólnie z firmą Van Gansewinkel, przy wsparciu finansowym Gminy Zabierzów. Wsparcia logistycznego udzielił sołtys Bolechowic Henryk Krawczyk.

Partnerem Przedsięwzięcia było Województwo Małopolskie.

Działalność Stowarzyszenia w 2012 r.

II Ekologiczny Rajd Turystyczny - Dolina Bolechowicka 2012.

W dniu 14 lipca odbyła się kolejna impreza sportowa zorganizowana przez Jurajską Izbę Gospodarczą i Stowarzyszenie Homini et Terrae. Przy wspaniałej pogodzie kilkudziesięciu uczestników II Ekologicznego Rajdu Turystycznego podzielonych na zespoły rodzinne przemierzało Dolinę Bolechowicką, przy okazji czyszcząc ją ze śmieci pozostawionych przez turystów. Wszyscy otrzymali numery startowe i zestawy upominkowe oraz rękawice i worki na śmieci. Po kilkugodzinnym zbieraniu worki przekazano pracownikom firmy Van Gansewinkel a zawodnicy po zameldowaniu się na mecie i odebraniu dyplomów, zostali ugoszczeni ciepłym posiłkiem i smakowitymi lodami serwowanymi przez sołtysa Bolechowic Henryka Krawczyka. Najliczniej reprezentowana rodzina Państwa Różańskich z Krakowa otrzymała specjalne prezenty. Impreza ta zorganizowana została wspólnie z firmą Van Gansewinkel, przy wsparciu finansowym Urzędu Gminy Zabierzów. Wsparcia logistycznego udzielił sołtys Bolechowic Henryk Krawczyk a worki na śmieci dostarczyła firma MAG z Rudawy.

Działalność Stowarzyszenia w 2011 r.

XI Ekologiczny Piknik – Bolechowice 2011.

W dniach 16-17 lipca odbył się kolejny piknik w Bolechowicach. Impreza ta organizowana jest przez sołectwo Bolechowic, Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów oraz Jurajską Izbę Gospodarczą...

I Ekologiczny Rajd Turystyczny Dolina Bolechowicka 2011.

W dniu 16 lipca odbyła się kolejna impreza sportowa zorganizowana przez Stowarzyszenie Homini et Terrae. Przy wspaniałej pogodzie kilkudziesięciu uczestników I Ekologicznego Rajdu Turystycznego podzielonych na zespoły rodzinne przemierzało Dolinę Bolechowicką, przy okazji czyszcząc ją ze śmieci pozostawionych przez turystów...

I Halowy Turniej Piłki Nożnej Gminy Zabierzów

6 lutego 2011r. na hali MOSiR w Zabierzowie, odbył się I Halowe Mistrzostwa Gminy Zabierzów w Piłce Nożnej. W turnieju brało udział 10 drużyn z Gminy Zabierzów...

Z kolędą w Zabierzowie

Podczas przeglądu grupy kolędnicze reprezentujące gminy z obszaru powiatu krakowskiego, walczyły o nominację do Ogólnopolskiego Konkursu Grup Kolędniczych, który odbywa się corocznie w Bukowinie Tatrzańskiej podczas Karnawału Góralskiego...

Działalność Stowarzyszenia w 2010 r.

„Bezpieczna Szkoła”- szkolenia z zakresu pomocy przedmedycznej

20 grudnia w szkole podstawowej w Zabierzowie odbyło się pierwsze szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej zorganizowane w ramach akcji „Bezpieczna Szkoła” zainicjowanej przez stowarzyszenia „Homini et Terrae” i „Jura Moto Sport”...

Wolfdog Adventure Racing

25 września odbyły się na terenie Doliny Będkowskiej dwie imprezy sportowe realizowane równolegle. Jedna z nich to II Mistrzostwa Małopolski Dziennikarzy w Adventure Racing a druga to I Międzynarodowe Zawody Wolfdog Adventure Racing.

X Piknik Ekologiczny - Bolechowice

W dniach 10-11 lipca odbył się kolejny, jubileuszowy piknik w Bolechowicach. Impreza ta organizowana jest przez sołectwo Bolechowic, Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów oraz Jurajską Izbę Gospodarczą.

Jurajski Pólmaraton o Puchar starosty Krakowskiego

13 czerwca w Rudawie odbyl sie na VI Jurajski Pólmaraton o Puchar Starosty Krakowskiego i Wójta Gminy Zabierzów. Na starcie stanelo prawie 1500 zawodników z Polski, Wielkiej Brytanii, Wloch, Slowacji i Ukrainy.

Copyright © Homini Et Terrae | O Nas | Statut | Działalność | Kontakt